Ürünlerimiz
Üye Girişi
Müşteri Hizmetleri
Haber Listesi
Haber listemize e-posta adresinizi ekliyerek yeniliklerden haberdar olabilirsiniz.
Sağlıklı Yaşam \ Bitkiler \ Sarı Kantaron/St.Johns Wort

St. John’s Wort / Sarı Kantaron Nedir?

St.Johns Wort ülkemizde sarı kantaron olarak bilinen hypericum perforatum bitkisidir. Hypericum ailesinden olan sarı kantaronun 370 farklı türü vardır ve en etkili tür hypericum perforatum’dur. Avrupa ve çevresinde yetişen bu bitki dünyanın diğer bölgelerine de yayılmıştır. Asya ve Kuzey Amerikada diğer bazı hypericum türleri de mevcuttur. 

History of St John’s Wort

Tıbbi anlamda ün salmış çok etkili bir bitki olan sarı kantaron esasen çok hızlı gelişmesi sebebi ile bir tür yabani ot olarak sınıflandırılagelmiştir. Birçok ülkede yağmacı bir tür olarak kabul edilmekte ve doğal ortamında üzerinde böceklerin çabucak ürediği ve yayılımı kontrol edilemeyen bir bitkidir. Sarı kantaron üremeye çok yatkındır, hem tozlaşma, hem tohumlanma hem de çevreye doğru yayılan dağılma yoluyla üremektedir.

Tarihi

Sarı kantaron geleneksel bitkisel ilaç tarihi açısından dünya çapında önemli olan bir bitkidir.  Bazı bölgelerde, özellikle avrupada, kültürel anlamda geçerliliği olan bir bitkidir.  Tıbbi olarak bilinen en eski kullanımı eski yunandır. Bulgular 2400 yıl kadar öncesine uzanmakta ve bitkinin sinir hastalıkları için kullanıldığını göstermektedir.

Amerikan yerlileri ise sarı kantaronu enflamasyon tedavisinde antiseptik olarak kullanmışlardır. Tarihte sarı kantaronun, sinir ağrıları, zihinsel bozukluklar,ishal, sıtma ve bazı sindirim problemlerinde kullanıldığı görülmektedir. Sedatif olarak kullanımı; böcek ısırmaları, yanık ve yaralarda kullanımı da görülmektedir.

Avrupadaki Kullanım

Avrupa geleneklerinde sarı kantaron’un birçok hastalığa iyi geldiğine inanılmaktadır. Tıbbi etkinin yanısıra manevi olarak da etkilerinin olduğuna inanan bölgeler de mevcuttur.

Sarı Kantaronu Kullanmak

Genelde insanlar tarafından tüketilen kısım çiçeklerdir. Taze kullanılması ercih edilir fakat daha sonra kullanmak söz konusu olduğunda kurutulur. Çiçekleri çay olarak hazırlanabilir veya bitki ekstresi alınarak drog veyahut tentür yapımında kullanılır. Tablet ve kapsül formda kullanımı oldukça yaygındır. Yaprak ve gövde kısımları ise genel olarak bitkisel kozmetik formülasyonlara girmektedir ve ciltiçin çok faydalıdır.

Pagan İnanışı

Sarı kantaron bitkisine olan pagan geleneksel inancı hristiyan kültürü tarafından adapte olunmuş ve avrupaya yayılmıştır. Sarı kantarondan yapılmış tılsımlar giyen insanlar şeytanı yenmek için kullanılırdı ve bazı bölgelerde bitki şenlik ateşinin içine atılırdı.

Sarı kantaronu yakmak iyi bir mahsul getirir inancı yaygındı. Hrıstiyan inanç sistemine göre altın sarısı çiçekler şeytana karşı etkiyi simgeleyen karanlık karşıtı ışık demeti olarak görülürdü. 

St John’s Wort Kullanımı

 Using St John’s Wort

Günümüz modern dünyasında bilinen en yaygın kullanımı anti-depresan özelliği taşıyan besin takviyeleri haline gelmiş haplardır. Özellikle amerikada çok popüler bir tedavi bitkisi olan sarı kantaron raftan direk olarak alınır. Dünyanın bazı bölgelerinde ise depresyon tedavisinde reçeteli olarak satılmaktadır.

Almanyada depresyon için yazılan en yaygın reçete sarı kantarondur. Aşırı yüksek antidepresan fiyatlarına karşın ucuz olan sarı kantaron oldukça fazla tercih edilmektedir.

İki Etken Madde

Sarı kantaron içerisinde baskın olan iki ana etken madde vardır; hiperforin ve hiperisin. Bu iki etken maddenin yanında yine antidepresan özelliği olan başka maddeler de mevcuttur.

Klinik çalışmalar sonrasında bu iki etken madde artık standardize edilmiş miktarlarda üretilmektedir. Bilim adamları sarı kantaronun etki mekanizmasının dopamin, noradrenalin ve seratonin adı verilen hormonların alımını bloke etmek yolu ile ruh hali ve stres üzerinde nörotransmiter anlamda kontrol sağladığı şeklinde yorumlamaktadırlar.

Nörotransmiterler ile çalışma

Sarı kantaron ayrıca nörotransmiter olarak çalışan glutumat ve gama-amino-butirate reseptörlerini de aktive edebilen bir bitkidir. Aşırı miktarda bulunan monomaz oksidaz enzimini bloke edebilmesine rağmen,içeriğinde bulunan hipresinin tavsiye edilen dozda böyle bir etki yaratıp yaratmadığı bilinmemektedir.

Bilimsel Dayanak

Sarı kantaronun özellikle depresyon tedavisindeki etkilerini kanıtlayan birçok bilimsel klinik çalışma mevcuttur. Birçok kısa dönem çalışma sonucuna göre; hafif ve orta dereceli depresyonda sarı kantaron oldukça etkilidir. Plasebodan çok daha etkili olduğu birçok deneyde bariz görülmüştür. Antidepresanlara oranlar yok denecek kadar az yan etki görülmesi de bitkinin popülaritesini kat kat artırmıştır. Birçok kişi ilaçla karşılaştırıldığında sarı kantaronun çok daha güvenli olduğunu düşünmektedir.

Sonuç

Bütün araştırma ve klinik çalışmalar sarı kantaron bitkisinin depresyon tedavisinde bilinen diğer antidepresanlar gibi oldukça etkili olduğunu ve plasebo haplardan çok daha faydalı olduğunu ortaya koymaktadır. Bunun yanısıra antidepresanlara oranla çok az yan etkisi olduğu da ortaya çıkmıştır.

Dozaj

Ortalama bir yetişkin için sarı kantaron dozaj 900 ile 1800 mg sarı kantaron ekstresinin (0.17 ile 2.7 mg arası hiperisine eşdeğer) kullanılabileceği belirtilmektedir. Her iki dozaj da günlük bazda ve oral kullanım için geçerlidir. Çocuklar için sarı kantaron ekstresi 150mg ile 1800 mg arası ağız yolu ile kullanılabilmektedir.

 Klinik çalışmalar depresyon tedavisi için ağız yolu ile 900mg ekstrenin etkili olduğunu göstermektedir. Bu dozaj 2 x 450mg veya 3 x 300mg olarak alınabilir. Sarı kantaron tedavisine 2 ile 4 hafta arası devam edilebilir.

Standardize edilmiş sarı kantaron ekstreleri yüzde 0.1 ile 0.4 arası hiperisin ve yüzde 2 ile 4 arası hiperforin ihtiva etmektedir. Uygun dozajı ve uygulamayı kullanımdan önce hastalık durumuna göre belirlemek gerekmektedir.

Tipik dozaj ve tüketim

Normal doz olarak sarı kantaron tentürü bir çay kaşığı günde üç defa alınır. Poşet çay olarak da raflarda bulunan sarı kantaron günde üç bardak içilebilir.

Yan etkiler

Antidepresanlara oranla çok hafif yan etkileri olmaktadır. Buna rağmen baş ağrısı, endiş, ağız kuruluğu, uyuşma, cinsel isteksizlik ve sindirim problemleri oluşturabilir.  

Çok nadir olarak ışığa karşı duyarlılık, ciltte yanma ve güneşe karşı hassasiyet durumları görülmüştür. Sarı kantaron kullananlar güneşe karşı koruyucu kullanabilirler. İlaç etkileşimi olarak diğer antidepresanilaçlarla pek uyumlu değildirler ve yan etkilerini artırabilirler. Doğum kontrol hağı ile kontrendikedir.

 

Çiftçilere Kötü Haber

Canlı hayvan bescileri için sarı kantaron pek hoş karşılanmayacak özelliklere sahiptir. Hayvanlar için toksiktir ve kurtulması zor bir bitkidir. Toprak üzerinden sökülmesi halinde bile tohumları birkaç yıl toprakta kalabilir. Bitki ortalama 2 santimetre çapında 5 adet yaprağı bulunan sarı çiçekler açar. Yapraklar ışıpa doğru tutulduğunda perforatum maddesinin kaynağı olan siyah benek sıraları görülür. Bitki yaprakları, çiçeği ve gövdesi öğütüldüğünde mor veya kırmızı bir sıvı ortaya çıkarırlar. 

 

 

Sırala
  Liste
 
Her Hakkı Saklıdır. NATURELİM | Sağlıklı Doğal Ürünler

Taksit ve Ödeme Avantajları Burada
Ana Sayfa   |  Google   |  Tüketici Koruma Kanunu   |  Hesap Numaralarımız   |  Satış Noktalarımız   |  İletişim   |  Size Özel   |  Yasal Uyarı
NATURELİM | Sağlıklı Doğal Ürünler
Adres: Petek İş Merkezi No: 10/47 Macunköy - Ankara Türkiye      Tel: 0.312.3977236   E-Posta: info@naturelim.net
Tasarım: www.aksetweb.com