Ürünlerimiz
Üye Girişi
Müşteri Hizmetleri
Haber Listesi
Haber listemize e-posta adresinizi ekliyerek yeniliklerden haberdar olabilirsiniz.
Sağlıklı Yaşam \ Sağlık Konuları \ Adet Problemleri

Menstrual Problemler

Sadece abdomendeki bir ağrı mı, fazlası mı?

Acaba tam periyod zamanım geldi mi? tam 28 gün oldu mu? Başınıza geleceği bildiğiniz için ayın belli günlerini korku içinde bekliyormusunuz? Eğer 12-45 yaşları arasındaysanız birçok sorunuzun cevabı her ay uğraştığınız menstrual problemleriniz.dir.

Kramplar, şişme, halsizlik, agresiflik ve huysuzluk gibi haller her ay yüzleşilen durumlardır. Her bayanın yaşamadığı bu durumlar günün birinde herkesin başına gelebilir.

Menstruasyon, döllenme olmadığı zaman uterusun içinde bir zar tabaka meydana gelmesi halidir. Prostaglandin adı verilen hormanlar salgılanarak bu tabakanın oluşma zamanının geldiğini gösterir. Prostaglandin seviyesi yeterli miktara geldiğinde güçlü kaslara sahip uterus kasılmaya başlar. Yüksek prostaglandin seviyesi sancı ve ağrıların şiddetli olmasını meydana getiren ana unsurdur.

Menstrual Problems & Remedies
Menstrual periyodunuz düzenli mi? Bunu söylemek birçok kişi için kolay değildir. Bir bayan için normal olan şey bir diğeri için normal olmayabilir. Adet süresi 2 ila 7 gün arasında değişmekte olup adet döngüsü ise 24 güne kadar düşebilmektedir.

Sebepler

Her kadın adet döneminde bu tip sıkıntılar yaşamaz. Bazı risk gurupları için etken faktörler mevcuttur. Aşırı kilo menstrual sorunların başlıca kaynağı olabilir. Bunun sebebi vücuttaki aşırı yağ hücresi miktarı östrojen seviyesini de yükseltir. Aşırı östrojen vücudun kendisini hamile gibi algılamasına sebep olur ve bu da adet düzensizliğini veya adet görmemeyi beraberinde getirir.

Aşırı derecede zayıf olmak da aşırı kilolu olmak kadar önemli bir etkendir. Zayıf veya dengesiz beslenme vücudunuzun yeterli derecede besin almadığının kanıtıdır. Bu sebeple vücut fonksiyonları normalin dışına çıkar. Aşırı zayıflık adet görmeme durumunu da berabrinde getirebilir.

Adet döngüsünde genlerin de etkisi mutlaka vardır. Aile geçmişi ve benzer tecrübeleri araştırmak gerekmektedir.

Alternatif Tedaviler

Birçok menstrual problemin bilinen tedavi yöntemi olmamasının yanında alternatif olarak denenebilecek bazı yöntemler mevcuttur. Örneğin aşırı derecede adet akıntısını azaltmak için bioflavonoidler içeren tohum ve kuruyemişler yenebilir. Aşırı kanama ile vücuttaki demir seviyesi de düşer, bu sebeple demir içeren deniz ürünleri, turunçgiller ve kayısı tüketebilirsiniz. Birçok rahatlatıcı yöntemi evinizin rahatlığında ve çok uygun fiyata temin edebilirsiniz. Tarçın antispasmodik ve antiemflamatuvar olması sebebi ile ağrıyı azaltır. Çayınıza veya tükettiğiniz herhangi bir gıdaya tarçın ekleyebilirsiniz.

Boyun ve sırt bölgenizde ağrılar görülüyorsa bir miktar fesleğen tüketin veya fesleğen çayı için. Sırt ve baş ağrıları için özellikle çok faydalıdır. Ilık veya sıcak bir banyo da kasların gevşemesine ve ağrının azalmasına yardımcı olur.

Su, beslenme planınızın en önemli maddelerinden bir tanesi olmalıdır. Gün içerisinde en az 8 bardak su tüketmeye gayret edin. Adet döneminizde oluşan akne ve cilt sorunlarına da mutlaka faydası olacaktır.

Tıbbi Konular ve Tedavi 

Evde uygulayabileceğiniz bütün yöntemleri denediniz ve sonuç değişmedi ise doktora görünme vaktiniz gelmiştir. Sizin göremediğiniz bazı diğer sorunlar başgöstermiş olabilir. Doktorunuz hormonal ve vücut durumunuza göre anti-prostaglandin ya da diğer hormonal tedaviler önerebilir. 

Fibroidler

Fibroidler doktorların sık tedavi ettiği olgulardır. Bunlar kanser riski taşımayan ve uterus içerisinde görülen bazı kist benzeri oluşumlardır. Fibroidlerin belirtileri şişlik, mide kabarması, ağır ve ağrılı adet ve abdomende sert bir ağrı olarak görülür.Bu belirtileri takip edebilirsiniz ancak fibroidler bazen de hiçbir tehlike arz etmezler. Doktorunuz rutin kontrol sırasında buna dikkat edecektir.  Menstrual Treatments
 

Abdomen Ağrısı & Endometriosis

Adet sancıları yanısıra pelvik ve abdomen bölgenizde sert bir ağrı hissediyorsanız veya cinsel ilişki sonrasında ağrı hissediyorsanız bu doktorunuza mutlaka danışmanız gereken bir durumdur. Bunlar endometriosis in başlıca belirtileridir.

Endometriosis vücudun o bölgesindeki ağrının başlıca sebebidir. Tedavi yöntemi olarak sebep sonuç ilşkisinde bir tedavi yöntemi yoktur, genel olarak allerji durumu gözetilerek ağrı kesici tedavisi yapılır.

PMS

Büyük ihtimalle hem duygusal hem fiziksel meseleler geçiriyorsunuz ve giderek artan bir depresif ruh haline giriyorsunuz. Bu Premenstrual Sendrom (PMS) veya daha ciddi bir durum olabilir. Sebep olarak seratonin salgısındaki dengesizlik bunun başlıca tetikleyicisidir. Bu konuda 3 ana madde dikkate alınmalıdır.

  1. Psiko-davranış Tedavisi- Bu tedavi duygusal halinizi yoluna koymak üzere yapılan rahatlatıcı ve destekleyici davranış tedavisidir.
  2. İlaç Tedavisi- Diğer yöntemlerin yanında ilaç tedavisi de uygulanabilir. Anti-depresanlar, hormanlar doktorunuz tarafından belirlenir.
  3. Beslenme Değişikliği- Vücudumuza giren vitamin ve minerallerin dengesi vücudumuzun normal olarak çalışmasıyla doğrudan bağlantılıdır. Bol su ve egzersiz de doğru beslenmenin yanında önemli bir yer tutar.

Toksik Şok Sendromu (TSS) çok nadir görülen fakat ciddi bir bakteri merkezli enfeksiyondur. Genel olarak tampon kullanımından veya aşırı kullanımından kaynaklanır. Uzun süre kalan tamponlar bakteri üremesi için çok uygun bir yer haline gelir. Staphylococus bakterisinden kaynaklanan TSS en sık görülen şeklidir. Bazı belirtileri Kusma, ishal, yüksek ateş, kas ağrıları ve zayıflaması, baş ağrısı, zihinsel karmaşa ve vajina bölgesinde açık kırmızı renklenme. 

TSS tanısında özel bir test yoktur. Kan ve idrar tahlili ile hastalık tanısı yapılabilir. Ciddi bir durum olması sebebi ile hastane tedavisi ve antibiyotik tedavisi başlatılabilir. Ciddi olmasına karşın hayati tehlike yaratmaz.

Sırala
  Liste
 
Her Hakkı Saklıdır. NATURELİM | Sağlıklı Doğal Ürünler

Taksit ve Ödeme Avantajları Burada
Ana Sayfa   |  Google   |  Tüketici Koruma Kanunu   |  Hesap Numaralarımız   |  Satış Noktalarımız   |  İletişim   |  Size Özel   |  Yasal Uyarı
NATURELİM | Sağlıklı Doğal Ürünler
Adres: Petek İş Merkezi No: 10/47 Macunköy - Ankara Türkiye      Tel: 0.312.3977236   E-Posta: info@naturelim.net
Tasarım: www.aksetweb.com