Ürünlerimiz
Üye Girişi
Müşteri Hizmetleri
Haber Listesi
Haber listemize e-posta adresinizi ekliyerek yeniliklerden haberdar olabilirsiniz.
Sağlıklı Yaşam \ Beslenme ve Diyet \ Cascade Fermentation Nedir?

Cascade Fermentation Nedir?

Cascade fermentation kelime anlamı olarak "kademeli fermentasyon" şeklinde ifade edilen; içerik olarak doğal bazı besin madelerinin karıştırılarak aşamalı bir şekilde fermentasyona tabi tutulduğu ve sonucunda enzimler bakımından zengin laktik asit üretiminin sağlandığı doğal bir prosestir. Haftalar süren fermentasyonda bir grup besin maddesinin içerisine lactobacillus bakterisi ilave edilerek fermente olmasının sağlanması ve bu işlemin üst üste aşamalı olarak tekrarlanması prensibi vardır. Ortaya çıkan nihai sıvı enzimler bakımından çok zengin ve vücuda çok faydalı immün sistem (bağışıklık sistemi) güçlendirici bir yapıya sahiptir.

Alman Dr.Niedermaier’in Regulat adı verilen nihai ürününde bitkisel besinler ve probiyotik etken maddeler birlikte hareket ederek bağışıklık sistemine inanılmaz bir güç verirken, bunun yanında sindirim ve kan dolaşımını da düzenlemektedir.

Cascade Fermentation işlemine tabi tutulan taze ürünler aşağıdaki gibidir.

Limon, Hurma, İncir, Ceviz, Soya Fasulyesi, Hindistan Cevizi, Soğan, Gliserin, Filiz, Kereviz, Enginar, Darı, Fıstık. Bu taze ürünlere ek olarak Su, portakal, anason, rezene, kimyon, yenibahar, karanfil, tarçın, zencefil, biber, zerdeçal ve safrandan oluşan bir terkip eklenmektedir.

Cascade Fermentation işlemine tabi tutulan bu ürünlerdeki en önemli özellik taze olmalarıdır. 20’nin üzerinde taze meyve ve yemiş özel bir formülle biraraya getirilerek toz veya başka bir forma çevrilme işlemine tabi olmadan direk olarak işlenmektedir. Bu da doğal besinler içerisindeki hiçbir faydalı unsurun yok olmaması anlamına gelmektedir.

Bunların yanında, uzun süren araştırmalar sonucu elde edilen dengelenmiş formülde hiçbir aksaklık veya eksiklik kalmamış olmasıdır. İçerdiği maddelerde herhangi bir dengesizlik olması halinde farklı sonuçlar alınması kaçınılmazdır. Bu anlamda yukarıda belirtilen cascade fermentation işlemine tabi tutulan içerik niteliği kadar, miktarı da önemlidir. Hangi bitki veya meyvenin hangi miktarda yer alacağı önemli bir uzmanlık gerektirmektedir.

Her damlasında hayati etken maddeler içeren bu sıvı formül literatüre cascade fermentation olarak geçmiştir.

 

 

 

Sırala
  Liste
 
Her Hakkı Saklıdır. NATURELİM | Sağlıklı Doğal Ürünler

Taksit ve Ödeme Avantajları Burada
Ana Sayfa   |  Google   |  Tüketici Koruma Kanunu   |  Hesap Numaralarımız   |  Satış Noktalarımız   |  İletişim   |  Size Özel   |  Yasal Uyarı
NATURELİM | Sağlıklı Doğal Ürünler
Adres: Petek İş Merkezi No: 10/47 Macunköy - Ankara Türkiye      Tel: 0.312.3977236   E-Posta: info@naturelim.net
Tasarım: www.aksetweb.com